środa, 14 marca 2012

Wiersze nieprzyzwoite o miłosci, o kobietach i dla kobiet...


   Ostatnio był Dzień Kobiet, więc przypomniały mi się aforyzmy o kobietach. W ramach życzeń znajomy wysłał mi cytat z jednego z najpiękniejszych utworów poetyckich na świecie.
Powstań przyjaciółko ma, piękna, i pójdź! Bo oto minęła już zima, deszcz ustał i przeszedł. Na ziemi widać już kwiaty nadszedł czas przycinania winnic. Drzewo figowe wydało zawiązki owoców i winnic krzewy kwitnące już pachną
Oto co o kobietach pisze rubaszny poeta dworskiego baroku Jan Andrzej Morsztyn:
Taką dziewczynę lubię do zabawy,
Co mię nie strzeże, nie wgląda w me sprawy,
Wnet się powadzi, wnet pojedna zasię
( Pewnie niejeden współcześnie żyjący mężczyzna by się pod tym podpisał ;)

(…) Niech będzie gładka, żartem się nie brzydzi,
Dać się obłapić przy ludziach nie wstydzi;
Bo jeśli będzie czysta bojaźliwa
Dbała o sławę, zazdrosna, cnotliwa,
Do tej się serce moje nie przysiedzie
(Brzydko i wspomnieć) – już to żona będzie.
Myślicie, że teraz jest wiele kontrowersyjnych metafor w wierszach? Owszem, ale w baroku też były. Właśnie wyżej wymieniony poeta napisał  sonet „Na krzyżyk na piersiach jednej panny”
Inny barokowy poeta, Zbigniew Morsztyn również zwykł w swoich wierszach skarżyć się, jak to białogłowy są względem niego okrutne i nieczułe:
Do niedotykanej
Uważ, jaką mi srogość twa zadaje mękę,
Gniewasz się o to tylko, żem cię wziął za rękę
I z fukiem mi zadajesz, zę to na mnie siła,
A ja milczę , chocieś mię za serce ujęła.

A na koniec cytat....Jean Jacques Rousseau stwierdził, że
Kobiety nie są stworzone do biegania, uciekają więc, aby być złowionymi.
…ale chyba nie wziął pod uwagę emancypantek i feministek ;)

czwartek, 1 marca 2012

Cytaty o miłości a także aforyzmy o szczęściu

"Tylko szczęśliwy człowiek może uszczęśliwiać innych. "nie pamiętam czyj to cytat. Jedna  z moich ulubionych sentencji, bo trudno jej zaprzeczyć;)  ale co znaczy być szczęśliwym?
Dziś filozoficznie-  chcę rozważyć temat szczęścia w kontekście życzeń.
Nie ma zdań bardziej ogólnikowych niż życzenia. Nie muszą być szczegółowe, to fakt, Mogą być zwięzłe dlatego, że wiadomo o co w nich chodzi- wyrażają pozytywne nastawienie, serdeczność wobec drugiej osoby. Porównajmy je jednak z oskarżeniami, oczernieniem kogoś, ze szczegółowością oskarżeń. Tzw. Czepianie się, małostkowość pochłania dużo słów, żeby jeszcze bardziej dołożyć drugiej osobie. Dlatego kłótnie są długie, a wymiana dobrych myśli- niestety krótka..
Przyjrzyjmy się życzeniom- najczęściej składane życzenia dotyczą zdrowia i szczęścia.
Ale co to znaczy szczęście? Bardzo wiele, w zależności od osoby i jej życiowego położenia.
Większość ludzi uważa, że najważniejsze w życiu jest zdrowie, a ja się z tym do końca nie zgodzę. Są przecież ludzie zdrowi i nieszczęśliwi. Są ludzie chorzy, a jednak szczęśliwi. Dzieci nieuleczalnie chore mogą być szczęśliwe, ponieważ otacza je miłość, opieka. Bo to właśnie miłość jest najważniejsza. Jeśli dla kogoś miłość jest najważniejsza, to będzie mieć sens życia. Mogą zdarzać się tajfuny w życiu, kryzysy, załamania… ale każdy z nas jest takim Hiobem który cierpi ale ufa, że Bóg go ćwiczy w miłości, a nie opuszcza. To tylko człowiek może opuścić Boga, czyli źródło miłości. .
 Być szczęśliwym to między innymi znaczy być zdrowym. Owszem- warto doceniać dobry stan zdrowia, ale to nie wszystko. Doceniać trzeba całe dobro i doświadczenia, które uczą , rozwijają człowieka. Ci, którzy bardzo cierpieli doceniają nie tylko zdrowie fizyczne i psychiczne, lecz także poczucie, że czegoś ważnego się nauczyli.
Nie ma słowa mniej nieokreślonego niż szczęście. Czym innym jest szczęście dla chorych, czym innym dla hedonistów, czym innym dla duchownych, czym innym dla dzieci… I tu pomoże aforyzm:

Poszukiwanie szczęścia dla niego
samego nie daje nam nic poza znudzeniem,
ponieważ szczęście można znaleźć
tylko szukając czegoś innego niż szczęścia.
Jenny Colon


Sądzę, że ta złota myśl musi wypływać musi z przeświadczenia w duchu konkretnej filozofii; aforyzm jest zrozumiały szczególnie w kontekście chrześcijańskiej wizji świata, personalizmu chrześcijańskiego. W centrum personalizmu znajduje się dobro osoby, a to dobro wypływa nie z niej samej, a z miłości. Humanistyczna wizja świata mówi o człowieku, o wolności, o prawie do pierwszeństwa wartości, szacunku wobec nich, ale nie precyzuje tego w kategoriach chrześcijańskich, czyli nie odnosi tego do Boga. Dla personalizmu nie wystarczy dwoje ludzi do szczęścia , bo bez Boga miłość nie przetrwa.
Zatem poszukajmy czegoś innego niż szczęście… własne...a to musi oznaczać pewne poświęcenie i pewną misję. A misja wyklucza egocentryzm.
Zobacz książkę o szczęściu:
http://www.zlotemysli.pl/tutajzobaczebooki,1/prod/12292/dzieci-szczescia-hermann-scherer.html